Zaplétání lan je vášeň.Jde o náročnou technickou ruční práci, při které je nutné dodržovat přesné postupy pro konkrétní typy lan. Konstrukce lan jsou odlišné - dutá lana, lana s jádrem a opletem, počet pramenů, použité materiály (polyamid, polyester, dyneema, vectran, aramid, ...), je-li jádro splétané nebo se jedná o paralelní vlákna - to vše má vliv na pracovní postup, který se bude pro různá lana lišit. Přesné dodržování pracovního postupu je rozhodující pro pevnost zapleteného oka.
SKYMAN.CZ - zaplétáme lana pro arboristiku, lanový přístup, lesnictví, záchranné operace či jachting
Podívejte se, jak vypadá ruční výroba zapléteného oka. Zde jevideo ukázkazápletu včetně testování parametrů před expedicí na našem kanále YOUTUBE.
Jsme distributorem specializovaného vybavení pro zaplétání textilních lan D-SPLICER a SELMA
Pokud se sami věnujete této krásné specializované činnosti, můžeme vám nabídnout to nejlepší vybavení, které každý splicer potřebuje. (pozn.: Splicer: člověk, který zaplétá lana, splice (ang.) = záplet, zaplétat.)
Jsme certifikovaný partner v programu spLIFE
Jedná se o specializovaný program s akreditací a následnou certifikací, který organizuje a garantuje jednička mezi výrobci syntetických i ocelových lanTeufelberger, na jejichž lanech možná nevědomky cestujete lanovkou při lyžařských dobrodružstvích na řadě míst v Alpách i jinde. V rámci tohoto programu jsou naše záplety na lanech Teufelberger Tachyon a drenaLINE každoročně testována v rakouských lanoratořích TÜV. Zde najdete seznam partnerůTeufelberger spLIFE PROGRAM.
Fotky, videa a aktuální informcae o našich zápletech můžete sledovat na našich sociálních sítích Youtube, Flickr, Instagram, Facebook.
Proč záplet na laně?
Cílem zaplétání je zakončení lana okem.Zapletené oko na laně má 2 hlavní přednosti:
1. VELIKOST- Oko je malé - velikost oproti zakončení lana uzlem je benefitem, který si jistě každý dovede představit. Tam, kde lano s uzlem nedostanete do kladky, kruhu či jiného prvku (například arboristické slaňovací brzdy), má lano se zapleteným okem hladkou průchodnost. Také oproti šitému oku, tedy lanu s okem vytvořeným strojovým sešitím, je průchodnost lana se zapleteným okem výrazně vyšší. (Zapletené oko má průměr jen nepatrně větší než je průměr samotného lana.)
2. PEVNOST-Uzel snižuje pevnost lana přibližně o 50 %- nutno podotkonout, že každý uzel má jiný vliv na snížení pevnosti. Ale pro jednoduchost a představu: v uzlu lana dochází k "lomu" lana přes lano a "zařezávání" vláken v uzlu s roztoucí zátěží. Proto je každým uzlem pevnost lana výrazně snižována. Na toto téma je možné najít velké množství informací, proto je zde nebudeme více rozvádět. Zapletené oko má vlákna opletu i jádra (v případě lan typu Double Braid) paralelně protisměrně překryta a oko drží na základě samosvorného mechanismu. Pro dutá lana typu Single Braid (také Hollow Braid) jde o vlákna "pouze" opletu - tato lana nemají jádro (neboli duši). Princip je ale stejný - opět zjednodušíme: čím více lano zatěžujeme, tím více oko drží.Zapletené oko snižuje pevnost lana dle typu o 10 - 15 %.A to může být oproti uzlu kritický rozdíl.
Zde se opět pro lepší představu hodí pár čísel: Lano s pevností 30 kN - takové lano unese břemeno o hmotnosti 3 000 kg. Ovšem záleží na tom, jak břemeno k lanu připevníme! Pokud na lanu uděláme uzel, mez pevnosti rázem snížíme na přibližně 15 kN, a to je již hodnota, která odpovídá hmotnosti břemene 1 500 kg. Pokud je lano zakončeno zapleteným okem, unese břemeno o hmotnosti až 2 550 - 2 700 kg.